Гербіцид – засіб хімічного захисту рослин, що використовуються для боротьби з смітної рослинністю (переважно трав'янистою)
Гербіциди – загальноприйняте в світовій практиці збірна назва хімічних засобів захисту рослин, що складається з двох коренів слів – herb – рослина і cide – знищувати. Смисловий переклад визначення – кошти, які знищують рослини. Термін був введений в обіг приблизно в 1944 році
Класифікація гербіцидів
По цілям
Препарати цієї групи можуть діяти не тільки на бур'янисті трави. Залежно від цілей (різновидів знищуваних об'єктів), серед гербіцидів виділяють:
- власне гербіциди – препарати, викорінюючи бур'янисті рослини;
- арборициди – речовини, призначені для пригнічення чагарникової рослинності та дерев;
- альгіциди – засоби, ефективні проти водної рослинності.[5]
Деякі препарати мають одночасний ефект у двох і більше напрямках.
По спектру дії
В межах кожного напрямку дії гербіциди здатні знищувати всі рослини або тільки їх частина. Виходячи з цього, вони розподіляються на дві групи по спектру дії:
- гербіциди суцільної дії: згубно діють на будь-яку рослинність, знаходять застосування при обробці території спортивних майданчиків, зрошувальних каналів, узбіч доріг та ін. (фото)
- гербіциди вибіркової дії (селективні) вибірково пошкоджують рослини, що застосовуються при вирощуванні сільськогосподарських культур. У свою чергу, за ступенем селективності засоби поділяють на:
- широко виборчі (наприклад, похідні триазинів в кукурудзяних посівах пригнічують ріст багатьох бур'янів, що належать як до Дводольних та Однодольних);
- вузько виборчі. [3]
За хімічною будовою
гербіциди поділяються на:
- арилоксиалкилкарбоновые кислоти
- похідні карбамінової та тиокарбаминовой кислот
- похідні триазинів
- похідні сульфонілсечовини
- похідні кислот арилоксипропионовых
- фосфорорганічні гербіциди.[5]
По здатності пересуватися по рослині
Виходячи з цього, гербіциди бувають:
- контактні: потрапляючи на поверхню рослини, вони викликають пошкодження в місці дотику (місцево-проникаюча дія).
- системні: після нанесення на рослину вони проникають всередину нього і з потоком рідини поширюються по органам, обумовлюючи загальну поразку. Такі речовини набувають особливу цінність, коли боротьба відбувається з бур'янами, мають розвинені коріння, які складно пошкодити іншими способами.