Багатьох недоліків, властивих тримери, позбавлена ручна коса. Мало того, сам процес сінокосіння такою косою виключно корисний для здоров'я. Це пов'язано з тим, що в роботу включається практично весь організм: руки, ноги, плечовий пояс, частини тазу. В результаті підвищується тонус, активізується кровообіг, прискорюється обмін речовин, нормалізуються дихання і серцева діяльність. Разом з потом з організму виводяться зайві солі, шлаки, зміцнюються м'язи плечей, грудей, пояса, рук і ніг.
Працюючи з косою, з насолодою вдихаєш ні з чим незрівнянний запах свіжоскошеної духмяної трави! Що може бути корисніше для людини? Словом, косіння трави–воістину джерело здоров'я і гарного настрою.
Проте, незважаючи на перераховані переваги, настійно раджу не поспішати, не кидати негайно тріммер і не хапатися за косу. Слід врахувати, що орудувати косою дуже і дуже непросто, особливо тим, хто не надто мастеровит в цій нелегкій справі. Адже в минулі часи сільські жителі вчилися косити змалку, лише з роками осягаючи тонкощі сінокосіння.
Городянам, які займаються кошением лише від випадку до випадку, немає потреби оволодівати всіма премудростями цього ремесла. Цілком достатньо добитися узгодженості декількох елементарних рухів і, я впевнений, справа піде на лад.
Для этого нам необходимо орудие предстоящего труда, то есть коса. Пожалуй, самая распространённая в нашей стране ручная коса – «литовка» (коса с длинной прямой рукояткой), состоит всего из четырёх частей (см. рисунок 1). Это сама коса (полотно), ручка (у неё несколько названий: косьё, косовище и так далее), на ней фиксируются коса и рукоятка – её держит рукой косарь при работе и управляет косой, рукоятка и детали крепления косы к косовищу.
Начебто деталей зовсім мало, проте кожна з них відіграє винятково важливу роль: їх взаємне розташування істотно полегшує або ускладнює роботу косца. Звідси висновок: вкрай необхідно підібрати оптимальне поєднання всіх деталей, а простіше кажучи, підігнати їх один до одного. Причому слід орієнтуватися на конкретного косаря.